Rusza Inicjatywa Polska

spotkanie20.02

Dziś w Warszawie, w sali Urzędu Dzielnicy Bielany odbyło się spotkanie inauguracyjne stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Uczestniczyli w nim samorządowcy, aktywiści oraz działacze społeczni z całej Polski. Obecni byli między innymi: radna Sejmiku Mazowieckiego Katarzyna Piekarska, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Adam Ostaszewski oraz wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Ziemowit Borowczak. W spotkaniu brali udział również politycy SLD oraz Twojego Ruchu.

Celem stowarzyszenia jest praca ze społeczeństwem obywatelskim przy współpracy z samorządowcami. Pierwsza inicjatywa ustawodawcza stowarzyszenia będzie dotyczyła mieszkalnictwa i będzie zaprezentowana w połowie kwietnia. Tymczasowy zarząd stowarzyszenia składa się z 12 osób i nie wyłoniono przewodniczącego.

Podczas konferencji prasowej, Barbara Nowacka stwierdziła, że przez absurdalną dyskusję Polska nie idzie do przodu, a jedynie grzebie sobie w teczkach. Jej zdaniem, zarówno neoliberalizm, jak i skrajny konserwatyzm niszczą takie wartości, jak wolność, otwartość, równość, sprawiedliwość społeczna oraz prawa człowieka i pracownika. Zdaniem Barbary Nowackiej, aby przerwać prawicowy impas trzeba rozmawiać ponad podziałami. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyły osoby, które myślą pokoleniowo, generacyjnie i mają za sobą podobne doświadczenia zarówno z okresu PRL-u, jak i transformacji.

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska ma być swego rodzaju platformą porozumienia organizacji lewicowych.